rok 2020 Zespół budynków mieszkalnych Trójpole rok 2020

ARCHITEKCI: Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski
WSPÓŁPRACA: Mateusz Jóźwiak, Roderyk Milik, Łukasz Piszczałka, Dorota Nowicka-Ginter
POWIERZCHNIA: 3100 m²
STATUS: zrealizowany

Urbanistyka

Projekt powstał na narożnej, dużej działce, w kwartale, w którym większość zabudowy to domy jednorodzinne, bliźniaki, i wielorodzinne wille miejskie. Dlatego nasze działanie z góry było nastawione na rozdrobnienie zabudowy, tak żeby gabarytami jak najbardziej przypominała sąsiednią. Działka ta miała też „wadę”, przez jej środek przechodzi węzeł cieplny, zasilający znajdujące się dalej osiedla mieszkaniowe. Jego przebieg również ma znaczący wpływ na urbanistykę założenia.

Budynki

Zabudowa została tak ułożona, że nieznacznie większe budynki znajdują się przy ruchliwych, otaczających kwartał ulicach, przez co chronią powstała między budynkami przestrzeń przed hałasem.

Zieleń

Ważnym elementem założenia jest zieleń. Wszystkie zastane na działce drzewa zostały zachowane, lub przesadzone, a część podziemną garażową, została tak ukształtowana, żeby nie uszkodzić systemu korzeniowego dużych drzew znajdujących się na sąsiednich działkach. Cała przestrzeń wspólna między budynkami została dopełniona niewielkimi drzewami krzewami i ozdobnymi trawami, tworząc niepowtarzalny klimat. W zieleń zostały też zaopatrzona balkony i dachy budynków.

Zdjęcia: Tomasz Hejna LAGOMphoto / Fotografia Przemysław Turlej

Zobacz także