rok 2021 Dom nad jeziorem rok 2021

ARCHITEKCI: Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski
WSPÓŁPRACA: Anna Szewczyk, Roderyk Milik, Mateusz Jóźwiak , Anna Winna
POWIERZCHNIA: 180m²
STATUS: w trakcie realizacji

Działka

Dom powstał na działce o kształcie rombu opadającego w stronę jeziora. Podczas uzyskiwania warunków zabudowy, okazało się, że tylko w 1/4 terenu może być przeznaczona pod zabudowę. Jak wspomnieliśmy, działka opada w stronę jeziora, dlatego postanowiliśmy że wypłaszczymy tę jej część na której ma stanąć dom, a żelbetowy mór oporowy otaczający to wypłaszczenie, będzie miał miękkie linie, przypominające linie brzegowa jeziora.

Materiały

Dom jest zaprojektowany w konstrukcji drewnianej pokrytej aluminiową, anodowaną blachą falistą. Inspiracja do użycia tego materiału były dla nas liczne przykłady budynków hangarów budowanych dla przechowywania sprzętu wodnego. Ten dom to właśnie taki hangar. Trzeba wspomnieć, że blacha aluminiowa ma bardzo dużo zalet, świetnie chroni prze woda i wiatrem, jest bardzo łatwa w konserwacji, i znakomicie wypromieniowuje ciepło, co powoduje że w upalne dni ma temperaturę podobna do temperatury powietrza.

Bryła

Dom został podzielony na trzy części. Najbliższa jeziora, równoległa do bocznych granic działki zawiera w sobie część dzienną z zadaszonym tarasem, wejściem głównym, częścią techniczną i toaletą. W tę bryłę wnika następna część domu, która zawiera w sobie gabinet, położony tuż przy części dziennej, i pokoje sypialne. W tę prywatna cześć wsunięta jest trzecia bryła z łazienką dla dzieci i pokoju gościnnego, położonego tuż za nią, oraz dostępnym tylko z zewnątrz dużym hangarem dla sprzętu pływackiego. Ta ostatnia bryła jest ustawiona prostopadle do ulicy. Sam teren to głównie łąka, na której zaplanowaliśmy posadzić drzewa owocowe.  

Zobacz także