2023 Dom z podcieniem 2023

ARCHITEKCI: Marcin Kościuch Tomasz Osięgłowski
WSPÓŁPRACA: Anna Szewczyk
POWIERZCHNIA: 75 m2m²
STATUS: w trakcie realizacji

Działka

Ten dom został zaprojektowany w niewielkiej wypoczynkowej miejscowości w okolicach Murowanej Gośliny. W wytycznych które otrzymaliśmy od Pani inwestor, dom miał mieć powierzchnię około 70 m2, być dwukondygnacyjny, i posiadać zadaszony taras.

Inspiracja

Szukając inspiracji przyjrzeliśmy się historii  miejscowości w której mieliśmy projektować. Okazało się, że została ona założona w 18 wieku przez Olendrów, osadników z Niderlandów i Fryzji. Nie wiemy jak wyglądała zabudowa tej miejscowości w ich czasach, ale znamy wiele przykładów ich budynków, które przetrwały do dziś, w innych miejscach. To przede wszystkim drewniane domy ze skośnymi dachami, i charakterystycznymi podcieniami wspartymi na drewnianych słupach.

Koncepcja

I właśnie te domy stały się dla nas inspiracją. Nasz projekt to współczesna wersja domu podcieniowego. Tak jak w domach Olendrów fragment górnej kondygnacji wsparty jest na drewnianych słupach, dzięki czemu przy strefie dziennej powstał niewielki zadaszony taras, który otwiera się na najciekawszy i najbardziej malowniczy fragment działki i sąsiedztwa.

Funkcja

Działka jest w dużej części zadrzewiona, rosną na niej wysokie sosny, dlatego dach ma mocno wysunięte okapy, które  pozbawione są rynien, ponieważ opadające igły w bardzo krótkim czasie by je zatkały. Dom to otwarta przestrzeń na parterze, i dwa pokoje rozdzielone łazienka na piętrze. Przy bramie wjazdowej na działkę zaprojektowane jest niewielki pomieszczenie na rowery, a od południa taras wejściowy wyposażyliśmy w wielofunkcyjny mebel, z miejscem na siedzisko, i kilkoma szafami.

Zobacz także