Opis
Dom stanął na działce o kształcie wydłużonego równoległoboku. Warunki zabudowy określały obowiązującą linie zabudowy (czyli taką na której trzeba było postawić jedna ze ścian budynku), kąty pochylenia dachu, oraz maksymalna wysokość kalenicy.
Idea
Z tych powodów została zaprojektowana bryła o bardzo klasycznym kształcie, z dachem o dwóch połaciach, z wschodnia elewacją opartą na wskazanej przez urząd linii zabudowy. Żeby tak stojący i spełniający oczekiwania funkcjonalne obiekt wpasował się w działkę, w miejscu kalenicy bryła domu została złamana/odgięta.
Funkcja
Dom stoi na dość trudnym geotechnicznie terenie, dlatego cała jego konstrukcja zaprojektowana został z żelbetu, co nadało mu odpowiednią sztywność, było uzasadnione ekonomicznie, i pozwoliło nam na bardziej odważne rozwiązania przestrzenne. Ze względu na to że działka opada na całej długości, dom ma trzy kondygnacje. Strefa wejścia, garaż, pokoje dzieci, oraz niewielkie niezależne mieszkanie znajdują się na środkowej kondygnacji. Część dzienna, z kuchnią, i ogrodem zimowym na najniższej. A część sypialna właścicieli z gabinetem, na najwyższej.
Wnętrza
Elementem spajającym wszystkie piętra jest przestrzennie zaprojektowana klatka schodowa. Ta klatka schodowa latem działa jak komin wentylacyjny, wymuszając naturalny ruch powietrza, a zimą wciąga do domu, wraz z sąsiadującym z nią ogrodem zimowym ciepło generowane przez słońce. Elewacja i dachy domu, oraz płot wykończone są, surowymi modrzewiowymi listwami. Natomiast we wnętrzu pozostawiliśmy nietynkowany beton struktury konstrukcyjnej domu. Wszystkie zabudowy meblowe we wnętrza zostały zaprojektowane z lakierowanej sklejki, a podłogi części dziennych i komunikacji z lastrika.